неділя, 29 січня 2017 р.

A oto i legenda o krakowskim smoku.



A oto i legenda o krakowskim smoku.
W smoczej jamie w Krakowie
mieszkał niegdyś smok straszny. Był postrachem owiec bo gdy porwał którąś
– ślad po owcy już na zawsze ginął. Zamęt wielki siał w grodzie Kraka –
płacz i lament zewsząd było słychać.
- Co za nieszczęście! Nieszczęście, owieczek siedem smok mi zjadł.
- Co się dzieje w naszym mieście, ta bestia pożerła mi już całe stado!
- Żadnej owcy nie przepuści!
Każdy przed smokiem drżał ze
strachu. Ludzie, jak to ludzie, różne rzeczy gadali. Raz wieść się
rozniosła po mieście, że smok z owiec na młode dziewki się przerzucił. Struchleli
wszyscy w królestwie, żałośnie załkał król – miał on córkę prześliczną i młodą
i na samą myśl, że smok miał by ją porwać płacz ściskał jego stare
serce. Posmutniał i pomarniał król Krak, bo żadnego nie widział wyjścia z
tej sytuacji. Wreszcie jednak wpadł na pomysł wyśmienity:
- Koniec, basta, raz na zawsze z tym potworem skończyć trzeba. Temu kto zgładzi smoka rękę mej córki dam i pół królestwa na dokładkę – zabrzmiały trąby w całym królestwie i wieść tę na wszystkie strony świata ogłoszono.
Śmiałków się od razu paru zebrało, w ciężkich zbrojach, w miecze, szable i bagnety uzbrojeni na spotkanie smoka wyruszyli. Miny dzielne przebrali, pierś dumnie wypieli, lecz gdy przyszło co do czego – jak najdalej wiali. Wystarczyło, że smok nogą tupnął, ogniem z paszczy dmuchnął a oni już w powrotną drogę zawracali.
Król nadzieje zaczął tracić, włosy z głowy wyrywał, po czole się drapał i tak sobie myślał:
- Czyżby w całym moim królestwie nie było takiego śmiałka, który by smoka zgładzić mógł?
Wtem przed królewskim tronem pokłonił się nisko chłopak prosty. Szewczyk, który buty stare naprawiał i dzielnie do króla przemówił:
- Ja ze smokiem się rozprawie, pokonam bestię i z królewną się ożenię.
- Ależ chłopcze! Cóż ty mówisz! Nie jeden śmiałek już ze smokiem w szranki stawał. Żaden mu rady nie dał, a ty gołymi rękami chcesz go podejść?
- Racja królu, nie mam konia ani szpady, ale pomysł w głowie niezły. Nie wezmę go siłą, ale podstępem złowię.
- A, jakaż to myśl w twojej główce zalęgła?
- Mam siarki miarkę i baranią skórę. Wezmę ja szydło i zaszyje w niej siarkę, podłożę smokowi pod sam nos takiego barana.
Wziął się Szewczyk żywo do
roboty, zgodnie z planem barana przygotował i do smoczej jamy zaniósł. Obwąchał
smok ze wszystkich stron barana i z apetytem go pożarł, przełknął, oblizał się
i wtem siarka stała mu w gardle. Co za piekło, co za gorąc? Ognie w paszczy
smoka płonną.
- Ooo, jak pali – Wody! Wody! – smok pragnienie miał ogromne, do dna prawie wypił Wisłę, pił i pił tak bez umiaru, aż wyglądał jak wielki balon. A balony mają to do siebie, że niekiedy pękają z trzaskiem. Tak też się stało i ze smokiem. Wielka radość nastała wśród ludu, wszyscy na ulicy wylegli, śpiewali i kwiaty do góry rzucali. A Szewczyk zgodnie z obietnicą rękę królewskiej córki dostał i pół królestwa w darze. Od tej pory Kraków już smoka nie widział. A na pamiątkę, że był kiedyś taki smok w Krakowie, jego jama pod Wawelem po dziś dzień stoi.




Dyktando wyrazowy1.

Kukulłka
raki
ogon
zamek
kapusta
zegar
owoce
mimoza
mleko
sosna
dywan 
rower

Допомага учню

Tworzenie czasowników czasu przyszłego ( forma złożona 
1sb. 
l.p 
1. ja będę czytać 
2.ty będziesz czytać 
3. on ,ona ,ono będzie czytać
l.m
1.my będziemy czytać
2.wy będziecie czytać
3.oni one będą czytać
2 sb.
l.p .r .m.
1.ja będę czytał
2. ty będziesz czytał
3.on. będzie czytał
r.ż
1.ja będę czytała
2.ty będziesz czytała
3.ona będzie czytała
r.n
1.ja będze czytało
2.ty będzesz czytało
3. ono będzie czytało
l.m forma męskoosobowa
1.my będziemy czytali
2. wy będziecie czytali
3.oni będą cytali
l.m forma niemęskoosobowa
1.my będziemy czytały
2. wy będziecie czytały
3.oni będą cytały


СЛОВА 
barszcz - борщ 
choinka - ялинка 
częstować - частувати 
czynności - дії, події 
danie - страва 
gwiazda - зірка 
na pewno - точно, справді 
klękać - вклякати 
kluski - галушки, лите тісто 
kolęda - коляда 
obficie - щедро 
pasterz - пастух 
porządkować - порядкувати 
potrawa - страва 
powierzać - довіряти 
przedtem - перед тим 
przedwcześnie - завчасно 
siekiera - сокира 
śledź - оселедець 
uczcić - вшанувати 
wigilia - переддень Різдва, рос. 
Сочельник 
winszować - вітати, 
поздоровляти 
wziąć się - взятися 
zbyt - надто 
zetnąć - зітнути, зрубати 
zmarły - померлий 
żłób -яслa


Kraków – dawna stolica kraju – jest największym miastem Makroregionu Polski Południowej. Obecnie jest stolicą województwa małopolskiego. Kraków leży nad największą polską rzeką, Wisłą, która dzieli go na dwie nierówne części. Usytuowany jest w kotlinie na pograniczu Wyżyny Krakowskiej, Pogórza Karpackiego i kotliny Sandomierskiej.
Historia miasta Krakowa jest niezwykle bogata. Nazwa miasta Kraków pochodzi według tradycji od imienia Kraka, legendarnego księcia słowińskiego lub może wodza, który założył swój gród na Wawel –skalistym wzgórzu wznoszącym się nad korytem Wisły. Pierwsza pisemna wzmianka o Krakowie zachowała się w opisie podróży kupca arabskiego Ibrahima z 965 roku. Był już Kraków zapewne wtedy grodem o nie małym znaczeniu; o jego rozwoju decydowało dogodne położenie na szlakach komunikacyjnych i handlowych. Na terenie Krakowa archeologowie odkryli ślady pobytu człowieka ze starszej epoki kamiennej. Wykopaliska potwierdzają też istnienie na tych terenach kolejnych kultur. W X wieku na Wawelu wznosił się już warowny gród. Z mityczno – legendarnego okresu, utrwalonego
w ludowych podaniach, między innymi o Krakusie i Wandzie pozostał materialny ślad
w postaci kopców ziemnych, symbolicznych grobowców usypany przez lud ku ich czci.
Najcenniejsze zabytki Krakowa to: Wawel, Rynek Główny wraz z zabytkową zabudową, Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Mały Rynek, Plac Mariacki, Barbakan, Brama Floriańska.


Młodszy i starszy brat zamieniają się rolami. Źródłem przemiany jest drewno do kominka, które - płonąc - spełnia życzenia. Starszy brat zostaje zamieniony w młodszego i odwrotnie, a ich babcia przemienia się w... stary budzik. Bracia muszą sprawdzić się w nowych rolach. Po jednej z kłótni młodszy wyraża życzenie, by starszego pożarł wilk. Ale gdy pojawia się wilk (w ludzkiej skórze), obaj bracia - ostrzeżeni o niebezpieczeństwie przez dzwonek budzika, którym steruje babcia - stają do walki z niebezpieczeństwe


четвер, 26 січня 2017 р.

BYĆ POLAKIEM

Konkurs promuje polskość. Jest skierowany do młodych Polaków na całym świecie.

 Świat na Tak
Uroczysta inauguracja VIII edycji Konkursu „Być Polakiem” odbyła się w Wiedniu. Konkurs jest skierowany do młodych Polaków na całym świecie. Jego organizatorem jest Fundacja "Świat na tak". Wspierają ją środowiska i organizacje polonijne.

Inicjatywa promuje promuje polskość, podejmuje problematykę związaną z pytaniami: co to znaczy być Polakiem żyjąc poza granicami kraju? Jakie się wiążą z tym obowiązki, jakie radości, jakie korzyści i jakie problemy?

Prace należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 4 marca 2017 r.

Regulamin konkursu i inne informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej: http://swiatnatak.pl/byc-polakiem/Конкурс популяризує польськість. Він спрямований до молодих поляків у всьому світі.

Урочисте відкриття VIII конкурсу «Бути поляком» відбулося у Відні. Він спрямований до молодих поляків у всьому світі. Його організатор – фонд «Świat na tak». Підтримку надають полонійні середовища та організації.

Ініціатива популяризує польську культуру, порушує проблематику, пов’язану із запитаннями: «Що означає бути поляком, проживаючи за межами країни?», «Які із цим пов’язані обов’язки, радощі, переваги та проблеми?»

Роботи потрібно надіслати до 4 березня 2017 р.

Положення про конкурс та іншу інформацію можна знайти на сайті: http://swiatnatak.pl/byc-polakiem/

Джерело: Polskie Radio dla Zagranicy
Переклад українською: Monitor Info

ODBĘDZIE SIĘ ETAP OKRĘGOWY OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO 2017

ODBĘDZIE SIĘ ETAP OKRĘGOWY OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO 2017http://www.olijp.pl/?q=node/12

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA ZAPROPONOWAŁ KSIĄŻKI DO NARODOWEGO CZYTANIA 2017

Andrzej Duda przedstawił propozycje książek, spośród których internauci wybiorą tę, która będzie czytana podczas Narodowego Czytania 2017. Wśród propozycji prezydenta jest m.in. "Wesele" Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Żeromskiego.

"Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania zaproponowałem, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy.

Konsultacje przeprowadzone z wydziałami filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteką Narodową oraz Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk pomogły stworzyć listę ważnych dzieł polskiej literatury" - poinformował prezydent.

Internauci mogą wybierać spośród "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego i "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

"Każdy z tych utworów różni się bohaterami, tematem i stylem. Łączy je istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości" - czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta.

Aby oddać głos, należy wybrać jeden z powyższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl. Głosowanie trwa od poniedziałku 23 stycznia do środy 15 lutego.

Która propozycja zdobędzie największe poparcie, okaże się 21 lutego. W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego Andrzej Duda ogłosi tytuł wybranego przez Polaków dzieła.

***

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, dwa razy Henryka Sienkiewicza i raz Bolesława Prusa.

Akcja organizowana jest w celu popularyzowania znajomości polskiej literatury. Patronuje jej para prezydencka, która podczas finału imprezy, organizowanej w jedną z wrześniowych sobót, uczestniczy w publicznym czytaniu wybranego dzieła.Анджей Дуда представив список книг, серед яких оберуть одну для «Національного читання 2017». Серед пропозицій президента – «Весілля» Виспянського і «Провесна» Жеромського.

Анджей Дуда представив список книг, серед яких оберуть одну для «Національного читання 2017». Серед пропозицій президента – «Весілля» Виспянського і «Провесна» Жеромського.

«Під час минулорічного національного читання я запропонував, щоби вибір наступного твору для спільного читання знову здійснювали поляки. Консультації, проведені з факультетами польської філології наших вузів, національною бібліотекою та Інститутом літературних досліджень польської Академії наук, допомогли укласти список важливих творів польської літератури», – повідомив президент.

Користувачі Інтернету можуть вибирати серед «Провесни» Стефана Жеромського, «Мемуарів Сопліци» Генрика Жевуського, «Беньовського» Юліуша Словацького та «Весілля» Станіслава Виспянського.

«Кожен із цих творів має відмінних героїв, різні сюжет і стиль. Поєднує їх суттєва для нас, поляків, тематика, викладена бездоганною польською мовою, а, передусім, їхнім значенням для формування національної ідентичності», – йдеться в повідомленні президентської канцелярії. Щоби проголосувати, потрібно вибрати одну з вище перерахованих назв, вписати її в поле теми електронного листа та надіслати на адресу: narodoweczytanie@prezydent.pl. Голосування триватиме від понеділка 23 січня до середи 15 лютого.

Результати стануть відомими 21 лютого, а в Міжнародний день рідної мови Анджей Дуда оголосить назву вибраного поляками твору.

***

Національне читання вперше відбулося у 2012 р. Тоді поляки читали «Пана Тадеуша» Адама Міцкевича, в наступні роки – твори Александера Фредра, Генрика СенкевичаБолеслава Пруса.

Ініціатива проводиться з метою популяризації польської літератури. Акція відбувається під патронатом президентської пари, яка під час фіналу заходу, що проходить в одну із вересневих субот, братиме участь у публічному читанні вибраного твору.

Джерело: Polskie Radio dla Zagranicy
Переклад українською: Monitor Info

вівторок, 17 січня 2017 р.

Фотоальбоми













Rok 2017 - 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

Rok 2017 - 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

i500-та річниця початку Реформації, 300-та річниця коронування ікони Матері Божої Ченстоховської, 200-та річниця смерті Тадеуша Костюшка, 150 років від дня народження Юзефа Пілсудського, 75-та річниця створення Армії Крайової, 50-ті роковини смерті Збігнєва Цибульського – ці та інші пам’ятні дати відзначатимуть у Польщі у 2017 р. Про це інформує портал dzieje.pl.



Січень
– 220-та річниця створення Польських Легіонів у Італії: 9 січня 1797 р. генерал Ян Генрик Домбровський підписав угоду з Ломбардією про створення першого після третього поділу Польщі військового формування. 20 січня Домбровський закликав вступати до Легіонів.
– 50 років тому, 8 січня 1967 р., в аварії на вроцлавському головному залізничному вокзалі загинув Збігнєв Цибульський, якого вважають одним із найкращих польських акторів.


2017-й має багатьох покровителів. У Польщі це рік Тадеуша Костюшка, Юзефа Пілсудського, Джозефа Конрада, брата Альберта Хмельовського, Гонората Козьмінського, Юзефа Галлера, Владислава Рачкевича і Владислава Бєганського.

Особливе місце в пантеоні польських національних героїв займає померлий 200 років тому Тадеуш Костюшко. Він символ свободи та взірець патріота, якого вшановують не лише поляки, але й американці.


2017-й буде також роком Пілсудського. Нагодою для цього стала 150-та річниця народження глави держави, головнокомандувача й першого маршалка Польщі.

























, mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski; jeden z przywódców PPS Frakcji Rewolucyjnej; współzałożyciel i komendant główny Związku Walki Czynnej; komendant główny Związku Strzeleckiego; dowódca I Brygady Legionów Polskich i inicjator utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, marszałek Polski. W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie; dwukrotny premier, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze.

"Piłsudski odwołując się do Słowackiego uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia. Racjonalizm Piłsudskiego zawsze wspierał się na myśleniu romantycznym" - mówił prof. Andrzej Chojnowski z Instytutu Historycznego UW.
Stanisław Cat-Mackiewicz, wspominając atmosferę panującą po śmierci marszałka, pisał: "Piłsudski miał fanatycznych wielbicieli, którzy go kochali więcej niż własnych rodziców, niż własne dzieci, ale było wielu ludzi, którzy go nienawidzili, miał całe warstwy ludności, całe dzielnice Polski przeciwko sobie, potężną nieufność do siebie. I oto nie znać było tego w dniu pogrzebu. Przeciwnie, można stwierdzić jako fakt i prawdę, że w dniach jego pogrzebu, że na wieść o jego śmierci, strach i zalęknienie, co stanie się teraz z Polską, kiedy Jego zabrakło, przeleciał od Bałtyku poprzez Poznańskie i Śląsk i od Karpat do Dźwiny. Po całej wielkiej ojczyźnie, którąśmy cztery lata po jego śmierci stracili". (PAP)rudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski, mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski; jeden z przywódców PPS Frakcji Rewolucyjnej; współzałożyciel i komendant główny Związku Walki Czynnej; komendant główny Związku Strzeleckiego; dowódca I Brygady Legionów Polskich i inicjator utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, marszałek Polski. W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie; dwukrotny premier, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze.
"Piłsudski odwołując się do Słowackiego uważał, że bez marzeń niemożliwe jest realizowanie wielkich celów. Takim marzeniem było doprowadzenie do niepodległości Polski, traktowane przez dużą część społeczeństwa jako fanaberia. Racjonalizm Piłsudskiego zawsze wspierał się na myśleniu romantycznym" - mówił prof. Andrzej Chojnowski z Instytutu Historycznego UW.
Stanisław Cat-Mackiewicz, wspominając atmosferę panującą po śmierci marszałka, pisał: "Piłsudski miał fanatycznych wielbicieli, którzy go kochali więcej niż własnych rodziców, niż własne dzieci, ale było wielu ludzi, którzy go nienawidzili, miał całe warstwy ludności, całe dzielnice Polski przeciwko sobie, potężną nieufność do siebie. I oto nie znać było tego w dniu pogrzebu. Przeciwnie, można stwierdzić jako fakt i prawdę, że w dniach jego pogrzebu, że na wieść o jego śmierci, strach i zalęknienie, co stanie się teraz z Polską, kiedy Jego zabrakło, przeleciał od Bałtyku poprzez Poznańskie i Śląsk i od Karpat do Dźwiny. Po całej wielkiej ojczyźnie, którąśmy cztery lata po jego śmierci stracili". (PAP)

понеділок, 16 січня 2017 р.

Polskie symbole narodowe


1. Jak wygląda flaga Polski?
Flaga jest prostokątna, podzielona na dwa poziome pasy – biały na górze, czerwony na dole.
Flaga została zatwierdzona uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego w 1831r.
Po odzyskaniu niepodległości flagę uchwalił sejm odrodzonej Polski w 1919r.
Od 1955r. istnieje jeszcze flaga z godłem Polski na białym prostokącie nazywana „flagą państwową z godłem”.
Od 2004r. 2. Dzień maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 
2. Jak wygląda godło Polski?
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w czerwonym polu, w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony wprawo.
Wizerunek orła pojawił się w czasach Bolesława Chrobrego. 

3.Hymn Polski?
Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna.
Od 1927 roku oficjalny Hymn państwowy Rzeczypospolitej Polski.
Został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797r. we włoskim miasteczku Reggio. Pierwotnie był Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech.
4. Jaki Hymn był w średniowieczu?
 W średniowieczu rolę hymnu pełniła pieśń Bogurodzica.

Mazurek Dąbrowskiego
Jeszcze Polska nie zginęła,
Ешчэ Польска не згинэўа
Ещё Польша не погибла,
Kiedy my żyjemy.
Кеды мы жыемы.
Пока мы живы.
Co nam obca przemoc wzięła,
Цо нам обца пшэмоц вжеўа
Всё, что отнято вражьей силой,
Szablą odbierzemy.
Шаблё одбежэмы.
Саблями вернем.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Марш, марш, Домбровски…,
Марш, марш, Домбровский…
Z ziemi włoskiej do Polski,
З жеми вўоскей до Польски,
С земли итальянской в Польшу.
Za twoim przewodem
За твоим пшэводэм
Под твоим руководством
Złączym się z narodem.
Зўончым шеу з народэм.
Воссоединимся с народом.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Пшэйджем Висўэу, пшэйджем Вартэу,
Перейдём Вислу, перейдем Варту,
Będziem Polakami,
Бэнджем Поляками,
Будем поляками.
Dał nam przykład Bonaparte,
Даў нам пшыкўад Бонапартэ
Дал нам пример Бонапарт
Jak zwyciężać mamy.
Як звыченжачь мамы.
Как мы побеим.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Марш, марш, Домбровски…,
Марш, марш, Домбровский…
Jak Czarniecki do Poznania
Як Чарнецки до Познаня
Как Чарнецкий в Познань,
Po szwedzkim zaborze,
По швэдзким забожэ,
После шведской оккупации,
Dla ojczyzny ratowania
Для ойчызны ратованя
Для спасения родины
Wrócim się przez morze.
Вручим шеу пшэз можэ.
Вернёмся через море.
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Марш, марш, Домбровски…,
Марш, марш, Домбровский…
Już tam ojciec do swej Basi
Юж там ойчец до свэй Баши
Уже там отец своей Басе,
Mówi zapłakany:
Муви запўаканы:
Говорит заплаканный:
«Słuchaj jeno, pono nasi
«Сўухай ено, поно наши
«Слушай, похоже наши
Biją w tarabany.»
Биё в тарабаны.»
Бьют в тарабаны.»
Marsz, marsz, Dąbrowski…
Марш, марш, Домбровски…,
Марш, марш, Домбровский…